Výstava na stromoch

Informujte o podmienkach pestovania bavlny vo svojom okolí!

Výstava na stromoch je celoslovenský výstavový happening na podporu dôstojnej práce. Akcia sa koná každý rok v októbri počas Týždňa dôstojnej práce. Jednotlivé výstavy sa tak dostanú do parkov a námestí desiatok miest republiky. Tento rok sa v týždni od 2. do 9. októbra 2021 koná 2. ročník zameraný na podmienky pestovania bavlny. Dostaňte výstavu do svojho parku!

Nie je vaše miesto na mape? Staňte sa miestnymi organizátormi a usporiadajte výstavu vo svojom parku. Po registrácii vás pridáme na mapu, pošleme informačný e-mail a v septembri organizačný balíček s novou výstavou.

Akcia má pôvod v Českej republike, kde v roku 2015 zaviedlo tento koncept občianske združenie NaZemi. V roku 2019 sa pridalo k organizátorom Fairtrade ČŠ a v roku 2020 boli prvé výstavy už aj na Slovensku. Minulý rok sme ponúkali výstavu o pestovaní kakaa. Tento rok je témou pestovanie bavlny.

Bavlna patrí medzi najdôležitejšie textilné suroviny. Pestuje sa v subtropickom pásme v 80 krajinách sveta, najvýznamnejšími producentmi sú India, Čína a Spojené štáty americké. Väčšina bavlny pochádza od drobných pestovateľov. Spôsob pestovania bavlny aj celý svet obliekania a módy potrebuje zmenu. Stojí totiž na drancovaní prírody a zneužívaní pestovateľov bavlny aj zamestnancov textilných tovární. Pomocou novej výstavy Život v bavlne môžete nahliadnuť do života pestovateľov bavlny a spoločne s nami sa zamyslieť nad možnosťami udržateľnejšej produkcie. Bez plytvania vodou, bez geneticky modifikovaného bavlníka, s minimom pesticídov, bez detskej práce, s lepšími výkupnými cenami a šetrnejším prístupom k životnému prostrediu.

  • Organizácia výstavy
  • Týždeň dôstojnej práce
  • História výstav
  • Na stiahnutie

Pokiaľ chcete tohtoročnú výstavu dostať aj do svojho parku, zaregistrujte sa ako miestny organizátori. Spoločne dostávame výstavu medzi ľudí, von, do verejného priestoru! Staňte sa súčasťou jedinečnej akcie, kedy sa výstava objaví na desiatkach miest po celej republike po celý jeden týždeň. Po registrácii Vám pošleme výstavu o podmienkach pestovania bavlny (14xA2 plagátová výstava na vizitkovom papieri), využiť môžete aj vzdelávaciu lekciu k téme alebo ponuku premietania dokumentárnych filmov.

Výstavu organizujú aktívni jednotlivci po celej republike, koordináciu zabezpečuje mimovládna organizácia Fairtrade Česko a Slovensko.

Vďaka za vaše zapojenie!

Kontakt: 
Lukáš Bulko
Fairtrade Česko a Slovensko
+421 902 727 117
lukas.bulko@fairtrade-slovensko.sk.