Výstava na stromoch

Chceli by ste informovať svoje okolie o podmienkach pestovania kakaa v Pobreží Slonoviny a potrebe dôstojnej práce?  Je to jednoduché – umiestnite vo svojej obci alebo meste výstavu

“Výstava na stromoch” je formát osvetovej udalosti na podporu dôstojnej práce, ktorú môže zorganizovať každý z nás. Aktuálna výstava “Cena kakaa” informuje o podmienkach pestovania kakaa v Pobreží slonoviny (Côte d’Ivoire).

Výstavu môžete zorganizovať v rámci celorepublikovej koordinovanej kampane, ktorá sa koná v októbri počas “Týždňa dôstojnej práce” od 3. do 10. októbra 2020. Stali by ste sa tak súčasťou siete aktivistov, ktorí na rôznych miestach, v rôznych obciach a mestách, ale v tom istom čase podporia pestovateľov, aby mohli žiť vdôstojných podmienkach a zdvihnú povedomie o globálnych súvislostiach.

* Ak by ste mali záujem zorganizovať výstavu samostatne, mimo Týždňa dôstojnej práce, radi vám ju poskytneme aj v inom termíne počas roka.

Akcia má pôvod v Českej republike, kde v roku 2015 zaviedlo tento koncept občianske združenie NaZemi. Od roku 2019 sa pridala ako spoluorganizátor organizácia Fairtrade Česko a Slovensko. Na Slovensku organizuje výstavu v roku 2020 Fairtrade Česko a Slovensko. 

Nie je vaše miesto na mape? Staňte sa miestnymi organizátormi a usporiadajte výstavu. Vyberte si miesto pre výstavu vo vašej obci alebo meste, najlepšie také, kadiaľ chodí veľa ľudí, kde sa dá umiestniť 14 plagátov veľkosti A2. Ideálne sú parky alebo námestia so stromami, môžu to byť však aj dvory, obchodné domy, galérie a podobne!

Po registrácii vás pridáme na mapu, pošleme vám informačný e-mail a v septembri organizačný balíček s výstavou Cena kakaa.

Približne 90 percent kakaa je vypestovaného 4 a pol miliónom malopestovateľov. Sú to drobní, nezávislí farmári a farmárky s rodinnými políčkami o veľkosti 1 až 5 hektárov. Cez 60% kakaa pochádza zo západoafrických krajín Côte d’Ivoire a Ghany. Pestovatelia si tu zarobia priemerne necelý dolár na deň (0,5 až 0,84 USD). Nemôžu si dovoliť námezdných robotníkov a sú nútení využívať k práci deti. Cocoa Barometer z roku 2018 odhaduje, že len v Côte d’Ivoire a Ghane je nútených pracovať na kakaových plantážach 2,1 milióna detí. Nárast výroby a nízka cena produkcie kakaa z Côte d’Ivoire je spôsobená nielen otrockými podmienkami pestovateľov, ale aj ničením životného prostredia. Od roku 1960 prišla krajina o 80% svojich dažďových pralesov. Tie sú teraz len na 4% územia a miznú tak teritóriá vzácnych hrošíkov libérijských, slonov pralesných alebo šimpanzov učenlivých. Výrub dažďových pralesov tiež zrýchľuje dopady klimatických zmien po celom svete.

  • Organizácia výstavy
  • Týždeň dôstojnej práce
  • História výstav
  • Na stiahnutie

Pokiaľ by ste chceli tohtoročnú výstavu dostať aj do svojej obce, zaregistrujte sa ako miestni organizátori. Spoločne dostaneme výstavu medzi ľudí, von, do verejného priestoru! Staňte sa súčasťou jedinečnej akcie, kedy sa výstava objaví na desiatkach miest po celej republike po celý jeden týždeň. Po registrácii Vám pošleme výstavu “Cena kakaa” o podmienkach pestovania kakaa (14xA2 plagátová výstava na grubom vizitkovom papieri), využiť môžete aj vzdelávacie lekciu k téme alebo premietanie dokumentárnych filmov.

Výstavu organizujú aktívni jednotlivci po celej republike, koordináciu zabezpečuje mimovládna organizácia Fairtrade Česko a Slovensko.

Vďaka za vaše zapojenie!

Kontakt: 
Lukáš Bulko
Fairtrade Česko a Slovensko
+421 902 727 117
lukas.bulko@fairtrade-slovensko.sk.