Vo Fairtrade Česko a Slovensko chceme podporiť úsilie porozumieť vzťahom vo svete a pripravovať sa na život v 21. storočí. Pre život v našom svete je stále dôležitejšie, aby človek vedel kriticky premýšľať a načúvať druhým, analyzovať informácie, reflektovať kontext a individuálne aj kolektívne reagovať na nové výzvy a zmeny. Zorientovať sa v prepojenom a meniacom sa svete nám pomáha globálne vzdelávanie. To prispieva k pochopeniu nášho vzťahu k ostatným ľuďom a miestam vo svete. Smeruje nás k prijatiu zodpovednosti a nachádzaniu spôsobov, ako spolu žiť s ohľadom na potreby všetkých a pri zachovaní limitov planéty.
ČO UČIŤ
Ak sa chceme globálnemu vzdelávanie venovať v škole, skautskom oddiele či v knižnici, môžeme využiť vzdelávacie metodiky alebo lekcie z webovej stránky www.globalnevzdelavanie.sk. Na Slovensku sa globálnemu vzdelávaniu venujú viaceré neziskové organizácie s rôznym záberom. Napríklad Človek v ohrození rozvíja témy menšín, sociálne a etické otázky, enviromentálnym témam sa venujú organizácie ako CEEV Živica, SOSNA, Centrum enviromentálnych aktivít a ďalšie.
V globálnom vzdelávania sa môžete venovať témam ako klimatická zmena, chudoba, detská práca, výrub dažďových pralesov, pracovné podmienky, globalizovaný obchod, zodpovedná spotreba alebo migrácie. Téma fair trade sa dotýka mnohých týchto tém, pre výučbu môžete využiť niektoré z našich vzdelávacích lekcií:
Túto vzdelávaciu lekciu o banánoch sme upravili z lekcie britskej Fairtrade Foundation s názvom Bananas do not just grow on trees. Účastníci a účastníčky sa zamerajú na pôvod potravín, na úlohu globálnych spotrebiteľov a na rôzne faktory cenovej politiky našich obľúbených produktov. Počas lekcie účastníci a účastníčky spolupracujú na vypracovaní štatistík, premýšľajú o spravodlivosti pri zabezpečovaní potravín a skúmajú pomer síl jednotlivých aktérov dodávateľského reťazca. Odporúčame si k téme prejsť aj interaktívny web Príbeh banánov – www.storyofbanana.com/sk.
Vďaka tejto lekcii z dielne Fairtrade Foundation pomocou práce s kartičkami účastníci a účastníčky identifikujú, čo my ako ľudia potrebujeme na zabezpečenie dôstojného života. Diskutujú tiež, ako sa od seba líšia túžby a potreby. Lekcia využíva ako kontext pre učenie prípadovú štúdiu z kakaovej farmy v Pobreží Slonoviny. Lekcia je určená pre žiakov a žiačky základných škôl, ktorí už sú oboznámení so základmi systému Fairtrade.
Skrze príbehy pestovateľov kakaa z Pobrežia Slonoviny sa účastníci a účastníčky stretnú s prekážkami a problémy, ktorým pestovatelia čelia, ale tiež sa zamyslia nad tým, ako by sa daná situácia dala riešiť a čo by s tým mohli robiť oni sami. K téme odporúčame využiť zdarma výstavu Cena kakaa.
Prostredníctvom zhliadnutia medzinárodne oceneného dokumentárneho filmu V tieni kakaovníka sa účastníci a účastníčky bližšie zoznámia s podmienkami pestovania kakaa v západoafrickej krajine Pobrežie Slonoviny. V následnej reflexii pracujú so svojimi emóciami prameniacimi zo zhliadnutia dokumentu a zdieľajú s ostatnými svoje pocity, postrehy a otázky, ktoré v nich dokument vyvolal.
Počas tejto lekcie sa účastníci a účastníčky zoznámia s podmienkami pestovania kakaa v západoafrickej krajine Sierra Leone. Objasnia si základné pojmy týkajúce sa udržateľného poľnohospodárstva a Fairtrade, ktoré okrem iného kladie dôraz na ochranu dažďových pralesov. Pomocou metódy INSERT preskúmajú päť spôsobov ochrany životného prostredia a boja s klimatickou zmenou, ktorá zásadne ovplyvňuje životy pestovateľov po celom svete.
Venovať sa globálnym témam je super. Pokiaľ chcete vzdelávanie posunúť na ďalšiu úroveň, objavujte celú šírku globálneho vzdelávania. Ešte dôležitejšie než ČO učiť je AKO to učiť. Preto sú neoddeliteľnou súčasťou globálneho vzdelávania aj princípy a hodnoty, na ktorých vzdelávanie stojí. Vďaka im sú ľudia viac schopní a ochotní aktívne sa podieľať na riešení lokálnych a globálnych problémov. Globálne vzdelávanie funguje ako celok, práve ako taký prispieva k pochopeniu rozdielov, podobností a súvislostí medzi životmi ľudí vo svete a uľahčuje porozumenie jednotlivým procesom, ktoré ich ovplyvňujú.
Vydajte sa na cestu napríklad pomocou materiálu Čo je globálne vzdelávanie od globalnevzdelavanie.sk prípadne si pozrite praktický materiál Objevuj svět globálního vzdělávání od českej organizácie NaZemi!