Stredoamerickí pestovatelia kávy a kakaa, už teraz zasiahnutí pandémiou COVID-19 a zmenou klímy, hlásia ďalšie straty kvôli nebývalým hurikánom

Stredoamerickí pestovatelia kávy a kakaa, už teraz zasiahnutí pandémiou COVID-19 a zmenou klímy, hlásia ďalšie straty kvôli nebývalým hurikánom

Fairtradoví stredoamerickí pestovatelia, ktorých káva a kakao boli na začiatku novembra poškodené hurikánom Eta, sú vystavení riziku ďalších ťažkých strát. V Nikarague sa nedávno zastavila posledná búrka, hurikán Iota, ktorý donútil desiatky tisíc ľudí opustiť ich domovy. Hrozí, že ďalšia búrka spôsobí ďalšiu devastáciu komunít.

Už hurikán Eta zapríčinil bleskové povodne a zosuvy pôdy, ktoré pripravili o život desiatky osôb a spôsobili rozsiahle škody na domoch a pôde a podľa odhadov OSN postihli až 2,5 milióna Stredoameričanov.

V dôsledku hurikánu so silou stupňa číslo 4 hlásia fairtradoví pestovatelia v regióne straty plodín a poškodenú infraštruktúru. Fairtrade je znepokojený tým, že škody spôsobené ešte ďalšími búrkami zhoršia situáciu pestovateľov a ich rodín. CLAC, sieť malých fairtradových pestovateľov a pracovníkov v Latinskej Amerike a Karibiku, hodnotí dopad nedávnych hurikánov a opisuje situáciu ako kritickú.

Xiomara J. Paredes, výkonná riaditeľka siete CLAC, uviedla: „Hurikány Iota a Eta spôsobili vážne škody v infraštruktúre a v poľnohospodárskom sektore v Strednej Amerike, na juhu Mexika a Kolumbie. V sieti CLAC v súčasnosti posudzujeme výšku škôd. Vieme, že v niekoľkých organizáciách fairtradových pestovateľov došlo k poškodeniu úrody a budú potrebovať podporu. Intenzívne dažde a záplavy zasiahli všetky krajiny v regióne. Najviac postihnuté však boli Honduras, Guatemala a Nikaragua. V týchto krajinách je situácia kritická.“

V Hondurase, Guatemale, Nikarague, Salvadore a Kostarike hlásia fairtradoví pestovatelia straty kávových alebo kakaových plodín poškodených intenzívnymi zrážkami, prívalovými povodňami a vyvrátením stromov spôsobených hurikánom Eta.

V Nikarague odhaduje CLAC, že 30 % plodín kávy bolo zasiahnutých hurikánom Eta; kakaové plodiny v krajine boli takisto ťažko zasiahnuté. V Salvadore ohrozil nepretržitý dážď medzi zberom 2019 – 2020 medzi 15 % a 20 % produkcie kávy.

Vzhľadom na to, že sezóna hurikánov sa ešte neskončila, Fairtrade kladie veľký dôraz na výber fairtradového tovaru pri nákupe ako na dôležitý zdroj príjmov pre týchto pestovateľov. To je ešte dôležitejšie v čase, keď mnohí z týchto pestovateľov už bojujú s ekonomickými dopadmi pandémie COVID-19 a zápasia s dopadmi klimatickej krízy.

Zmena klímy totiž zvyšuje nepredvídateľnosť, frekvenciu a intenzitu búrok. Tohtoročná atlantická hurikánová sezóna bola najintenzívnejšia v histórii s rekordným počtom búrok. Na poľnohospodárske komunity dopadajú neprimerane dôsledky klimatickej krízy: drobní poľnohospodári čelia rastúcim problémom spôsobeným suchom, povodňami a nepredvídateľne sa meniacim počasím, ako aj vzniku nových škodcov.

Výber produktov označených známkou Fairtrade je dôležitý spôsob, ako podporiť pestovateľov v klimatickom boji. Ochrana životného prostredia je v systéme Fairtrade hlboko zakorenená a všetky výrobky nesúce toto označenie spĺňajú náročné environmentálne štandardy.