Augustová kampaň Fandíme Fairtrade v Tchibe

Augustová kampaň Fandíme Fairtrade v Tchibe

V dňoch 17. – 23. 8. bude v pobočkách Tchiba v ČR aj na Slovensku prebiehať kampaň Fandíme Fairtrade. V týchto dňoch môžu zákazníci uplatniť v predajniach Tchiba zľavu 25 % na fairtradovú zrnkovú kávu a kapsuly Barista.

Akciu komunikujú v magazíne, menuboarde, zákazníckom newsletteri a na sociálnych sieťach. My sme ju doplnili o informačné a propagačné materiály v podobe stojančekov s príbehom farmárky, samolepiek, občasníka „Kávové noviny“, prestierania, fairtradových pexes, kuchynských záster a letákov o tom, ako funguje Fairtrade. „Našou snahou je, aby ľudia pochopili, že naše každodenné správanie – vrátane rozhodnutia, aký tovar si kúpime – má potenciál prispieť k vyššej udržateľnosti pestovania nielen kávy, ale aj ďalších plodín z krajín globálneho Juhu,“ vysvetľuje Hana Malíková, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko.

Tradične sa táto akcia koná na jar v máji pri príležitosti Svetového dňa pre fair trade. V tento deň má každý príležitosť si uvedomiť, že jedlo na našom stole aj čaj a káva pochádzajú od farmárov, ktorí veľmi tvrdo pracujú, aby ich pre nás vypestovali. A napriek tomu ich práca je náročná, nedostávajú spravodlivo zaplatené. Tohto roku bola kvôli koronavírusovej pandémii, ktorá situáciu pestovateľov ešte sťažila, akcia presunutá na august.

Fairtrade sa aj v týchto ťažkých časoch snaží pestovateľom z globálneho Juhu mnohými spôsobmi pomáhať – napríklad uvoľnením pravidiel pre nakladanie s fairtradovým príplatkom, ktorý teraz môže byť vyplácaný priamo pestovateľom, alebo zaň možno nakupovať rúška a hygienické potreby. Aj preto nás teší, že fairtradovej kávy sa vlani na slovenskom trhu predalo 310 ton, teda o 43 % viac ako v roku 2018. Medzi najväčších predajcov fairtradovej kávy v SR patrí Tchibo, OMV Slovenská republika v rámci konceptu Viva café na čerpacích staniciach a spoločnosť Miko káva. Významne rastú aj predaje fairtradové kávy obchodných reťazcov Lidl a Kaufland. Fairtradovú kávu však ponúka aj rad kaviarní a lokálnych pražiarní.