Nová slovenská pražiareň kávy Roaster Brothers ponúka fairtradovú kávu pre tých, ktorým záleží na udržateľnosti, ochrane ľudských práv a prírody.

Nová slovenská pražiareň kávy Roaster Brothers ponúka fairtradovú kávu pre tých, ktorým záleží na udržateľnosti, ochrane ľudských práv a prírody.

Slovenská pražiareň kávy zo Skalice Roaster Brothers ponúka fairtradovú kávu ako vôbec 2. lokálna pražiareň priamo na Slovensku. Pripojí sa tak k pražiarni Samay z Bratislavy, ktorá pôsobí už od roku 2005. Zákazníci týchto pražiarní môžu prispieť k pozitívnym zmenám, k zlepšeniu života ľudí na druhom konci sveta a majú istotu, že kupujú ekologicky vypestovanú kávu.

František Janičkovič, spolumajiteľ pražiarne, vysvetľuje: „Pri zakladaní podnikania nám veľmi záležalo na tom dať nášmu podnikaniu nový rozmer. Rozmer, ktorý odpovie na kľúčovú otázku: čo prínosné zostane z nášho podnikania, keď si odmyslíme firemný zisk? Odpoveď sme našli v princípoch Fairtrade prístupu. Našli sme kávu s víziou pre tých, ktorým záleží na udržateľnosti poľnohospodárstva, ochrane ľudských práv a prírody.

„Káva okrem toho, že je predmetom, je spôsobom nášho života, je jeho súčasťou. Je to naozaj niečo, pre čo sme nadšení, čo sa nám páči, a vychádza to z našich koreňov,“ potvrdzuje Sergio Romero, honduraský pestovateľ fairtradovej kávy a ďalej upresňuje:  „V dobre riadenom ekologickom závode používame iba tri litre vody oproti 150 litrom pri klasickom spracovaní. Taktiež v suchej časti spracovania využijeme približne 90% šupiek, ktoré sú vedľajším produktom kávy.“

Hana Malíková, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko, dodáva: „Nákupom produktov v rámci systému Fairtrade zákazníci nie len chránia prírodu, ale aj pomáhajú farmárom v krajinách globálneho Juhu plniť ich prianie uživiť seba a svoju rodinu, žiť dôstojnejší život. Sme radi, že  tovar s certifikáciou Fairtrade sa medzi slovenskými zákazníkmi teší rastúcemu záujmu, najviac sa predáva práve káva a kakao. Fairtradová káva je zrejme najznámejšou fairtradovou surovinou, na Slovensku sa dá kúpiť ale aj fairtradová bavlna,čaj či cukor a od tohto roku taktiež aj fairtradové banány a rezané kvety.“

Fairtradovej kávy sa na slovenskom trhu v roku 2019 predalo 310 ton, teda o 43 % viac ako v roku 2018. Ide o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 249 tonám praženej zrnkovej kávy. Z tohto množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť vyše 29 miliónov šálok espressa. To pre lepšiu predstavu znamená, že každý obyvateľ SR vrátane batoliat vypil v roku 2019 päť a pol šálky fairtradovej kávy. Vo vzťahu k celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, je podiel fairtradovej kávy 1,48 % (v roku 2018 to bolo zhruba 1,17 %).

Medzi najväčších predajcov fairtradovej kávy v SR patrí Tchibo, OMV Slovenská republika v rámci konceptu Viva café na čerpacích staniciach a spoločnosť Miko káva. Významne rastú aj predaje fairtradové kávy obchodných reťazcov Lidl a Kaufland. Fairtradovú kávu však ponúka aj rad kaviarní a lokálnych pražiarní, napríklad pražiareň SAMAY a po novom i Roaster Brothers.