Lepšie riadené fairtradové družstvá viac profitujú zo systému Fairtrade

Fairtrade International zverejnila správu o priebežných výsledkoch svojho Západoafrického programu Fairtrade pre kakao. Ten bol spustený v polovici roka 2016 s cieľom posilniť fairtradové kakaové družstvá v Ghane a Pobreží slonoviny, pomôcť im dosiahnuť vytvorenie dlhodobých obchodných vzťahov a v dôsledku toho aj dôstojných príjmov pre pestovateľov. Program vychádza z toho, že keď sú pestovateľské družstvá lepšie riadené a viac zamerané na svojich členov, predstavujú udržateľnejších obchodných partnerov a prispievajú k vyšším príjmom pestovateľov.
Úvodná správa opisuje zistenie vychádzajúce z auditných dát organizácie Fairtrade a tiež z prieskumu z rokov 2018 a 2019, ktorý bol uskutočnený medzi manažmentom družstiev a jeho členmi – pestovateľmi.
„Správa nám poskytuje spätnú väzbu, vďaka ktorej môžeme vidieť, ktoré družstvá posilňujú a ktorým je potrebné venovať viac pozornosti, či už v podobe školenia, konzultácií, propagácie alebo inak,“ uviedol Edward Akapire, vedúci Fairtrade Africa pre západoafrický región, ktorý tu program implementuje.
Medzi kľúčové zistenia správy patria:
- Kakaové fairtradové družstvá v Pobreží slonoviny, ktoré sa zúčastnili na intenzívnej podskupine, predali vyššie objemy fairtradového kakaa a mali vyššie percento tržieb uskutočnených za podmienok Fairtrade než ostatné kakaové fairtradové družstvá. Medzi podmienky Fairtrade patria garantovaná minimálna cena, pokiaľ je vyššia než trhová cena, a fairtradový príplatok vyplácaný nad rámec výkupnej ceny.
- Manažéri družstiev uviedli, že členovia ich družstiev majú vyššiu úroveň znalostí v piatich kľúčových oblastiach vrátane dobrého riadenia a manažmentu a dodržiavania štandardov Fairtrade (tu sa agregované skóre zvýšilo z 88 % v roku 2018 na 93 % v roku 2019).
- Takmer 9 z 10 družstiev uviedlo, že podniklo aspoň jeden krok vychádzajúci zo školenia, ktorým prešli v rámci programu – napríklad zorganizovali školenie pre svojich vlastných členov, vytvorili strategický plán alebo posilnili svoje riadiace procesy.
Správa dáva tieto zistenia do súvislosti s premisou Západoafrického programu Fairtrade pre kakao, podľa ktorej tie producentské organizácie, ktoré sú silnejšie v oblasti manažmentu, dobrého riadenia a schopnosti reagovať na potreby svojich členov z radov pestovateľov, sú odolnejšími a lepšími obchodnými partnermi. To v dôsledku zvyšuje ich predaje za podmienok Fairtrade a umožňuje pestovateľom približovať sa k hranici dôstojného príjmu.
Niekoľko zistení uvedených v správe tiež zdôrazňuje pretrvávajúce výzvy tak pre organizáciu Fairtrade, ako aj pre odvetvie kakaa ako takého. Patrí medzi ne okrem iného potreba zvýšiť ekonomický vplyv pestovateľov a pokračovať v posune k rovnoprávnosti žien v družstvách aj v komunitách.