Dopady pandémie COVID-19 na kvetinový priemysel v Keni. Fairtrade zachraňuje tamojších kvetinových pestovateľov.

Dopady pandémie COVID-19 na kvetinový priemysel v Keni. Fairtrade zachraňuje tamojších kvetinových pestovateľov.

Fairtrade podporuje kenských pracovníkov a pracovníčky v kvetinovom priemysle od začiatku krízy súvisiacej s pandémiou COVID-19. Pestovatelia zatiaľ vyplatili vyše 500-tisíc eur z fairtradových príplatkov za potravinové balíčky a hygienické potreby, ktoré pomohli 17 000 ľuďom. Ďalších 200 000 eur z fairtradového podporného fondu pomohlo zabezpečiť rúška a dezinfekčné prostriedky. S postupným návratom predajov do normálu sa usilujú pestovatelia o to, aby jednotliví spotrebitelia aj firmy kupovali fairtradové kvetiny a podporili tým ich a ich rodiny. Úplné zotavenie bude tomuto sektoru trvať minimálne rok.

Neplatená dovolenka a menej pracovných hodín – najviac zasiahnuté sú často ženy

„Pandémia ochorenia COVID-19 tvrdo dopadla na kenský kvetinový priemysel,“ hovorí Gonzaga Mungai, manažér pre fairtradové kvetiny v Afrike so sídlom v Nairobi. „Došlo k pozastaveniu letov a európski obchodníci sa zameriavali na predaj základného tovaru, takže odbyt na naše hlavné vývozné trhy takmer ustal.“ V apríli sa predaj prepadol na 20 %, a napriek tomu, že teraz stabilne stúpa (v máji až na 65 %), odhaduje kenská rada pre kvetiny, že úplné zotavenie bude tomuto sektoru trvať rok.

Fairtrade Africa odhaduje, že až 90 % všetkých pracovníkov v kvetinovom priemysle v rámci východnej Afriky bolo zasiahnutých znížením platu, neplatenou dovolenkou alebo stratou zamestnania. V Keni má situácia obzvlášť závažný dopad, pretože kvetinové odvetvie zamestnáva 150 000 ľudí priamo a odhadom až 2 milióny nepriamo.

Na ženy, ktoré tvoria až polovicu tejto pracovnej sily, táto kríza dopadla najviac. Školy a iné zariadenia na starostlivosť o deti sú stále zatvorené a mnoho žien si muselo vziať neplatenú dovolenku, aby sa mohli starať o svojich potomkov. Len veľmi málo z nich má nejaké úspory, z ktorých môžu vyžiť. Ceny potravín sa razantne zvýšili a deti navyše nedostávajú školské obedy, takže môžu mať problémy s nedostatkom jedla.

Fairtradový príplatok umožňuje rýchlo reagovať

Distribúcia potravinových balíčkov v Harvest Limite

Veľké množstvo certifikovaných kenských kvetinových fariem v tomto období zvláda podporovať svojich pracovníkov a ich rodiny vďaka fairtradovému príplatku (sume vyplácanej navyše k cene za tovar, o ktorej využití pracovníci rozhodujú kolektívne) a vďaka tomu, že organizácia Fairtrade umožnila väčšiu flexibilitu využitia tohto príplatku, aby bolo možné čo najrýchlejšie reagovať na dopady pandémie. Kenské kvetinové farmy odvtedy využili vyše 500-tisíc eur z príplatku na potravinové balíčky a hygienické potreby, ako sú mydlá a dezinfekcia, aby bolo chránené zdravie pracovníkov. Tieto balíčky pomohli vyše 17 000 ľuďom vrátane zamestnancov postavených mimo služby a ľuďom z okolitých komunít.

Jednou z nich je aj Dorcas Naboke, 43-ročná pracovníčka na kvetinovej farme Harves Limited, ktorá sa nachádza na brehoch rieky Athi. „Keď udrela pandémia, dosť nás to zasiahlo. Prestali sme vyvážať kvetiny, pretože boli zrušené lety. Ja sama som zostala doma tri mesiace,“ vysvetľuje. Výbor pre fairtradový príplatok – volený orgán pozostávajúci z pracovníkov, ktorí rozhodujú o použití príplatku – reagoval veľmi rýchlo. Všetkých 373 pracovníkov dostalo kupóny na nákup múky, kuchynského oleja, cukru, ryže a ďalšieho základného tovaru. „Keď mi zavolali, že si môžem po kupón prísť, bola som nesmierne šťastná,“ pokračuje Dorcas, ktorá má dve deti a jedno vnúča. „Mohla som nakúpiť pre seba a pre rodinu. Keď som prišla domov, moje deti boli veľmi šťastné, všetci sme boli šťastní. Organizácia Fairtrade mi skutočne pomohla.“

Dorcas Naboke z farmy Harvest Limited

Ďalšia podpora prostredníctvom fondu Fairtrade Producer Relief (Fondu na podporu fairtradových pestovateľov)

Nariadenia o obmedzení pohybu sa v Keni teraz pomaly uvoľňujú, i keď počet nakazených ochorením COVID-19 sa stále zvyšuje. Správna hygiena je základom prevencie šírenia nákazy. Niektoré farmy sa však stále zotavujú z prepadu predaja a zároveň čelia raketovému nárastu nákladov na prepravu a len ťažko zháňajú základné hygienické pomôcky, ako sú rúška a dezinfekcia.

Fairtrade Africa zareagovala tak, že poskytla ďalších vyše 200 000 eur na tieto základné hygienické potreby, ktoré boli distribuované na 46 kvetinových fariem. Prostriedky pochádzali z fondu Fairtrade COVID-19 Producer Relief (Fondu na podporu fairtradových pestovateľov).

Predaj fairtradového tovaru je teraz dôležitejší ako kedykoľvek predtým

Predaj fairtradového tovaru je kľúčovým faktorom pre zotavenie pestovateľov z krízy teraz a na to, aby boli odolnejší voči budúcim krízam. Niektorí pracovníci sú stále na neplatenej dovolenke alebo majú skrátený pracovný čas, takže majú problém zaistiť svoje základné potreby. Mnoho pestovateľov už svoje prostriedky z príplatku utratilo a spoliehajú sa na predaj fairtradového tovaru, aby mohli ďalej financovať potravinové balíčky aj existujúce projekty, ako sú školské štipendiá a polikliniky.

„Organizácia Fairtrade je pre tisíce pracovníkov v kvetinovom priemysle počas krízy COVID-19 záchranným lanom,“ uvádza Gonzaga Mungai. „Prosíme vás, aby ste aj naďalej kupovali fairtradové kvetiny, aby pestovatelia mohli počas tohto náročného obdobia ďalej podporovať svoje rodiny.

Fairtrade Česko a Slovensko v tejto súvislosti víta nedávne kroky obchodných reťazcov Lidl a Kaufland, ktoré do svojho sortimentu prvýkrát zaradili aj fairtradové ruže práve z Kene.