Dokument V tieni kakaovníka z dielne Fairtrade Česko a Slovensko vyhral cenu na festivale Agrofilm

Dokument V tieni kakaovníka z dielne Fairtrade Česko a Slovensko vyhral cenu na festivale Agrofilm

Dokumentárna snímka V tieni kakaovníka bola ocenená na 36. Medzinárodnom filmovom festivale Agrofilm v slovenskej Nitre. Z celkovo 94 prihlásených filmov postúpilo pred medzinárodnú porotu 35 dokumentov a z nich bolo 15 ocenených. Film získal cenu Osiris FAO, ktorú udeľuje Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN za najlepšie spracovanie medzinárodnej témy.

Dokument natočili Stanislav Komínek z Fairtrade Česko a Slovensko a Lukáš Matěna v západoafrickom Pobreží slonoviny (Côte d‘Ivoire) v decembri 2018. Počas reportážnej cesty dokumentovali podmienky pestovania kakaa. Zhovárali sa s robotníkmi na plantážach, pestovateľmi, ľuďmi z družstiev aj expertmi z Medzinárodnej organizácie práce. Z vyše 80 rozhovorov potom Stanislav Komínek zostavil na jar 2020 dokument, ktorý upozorňuje na všetky zásadné okolnosti pestovania kakaa v západnej Afrike: nízke výkupné ceny, chudobu pestovateľov, detskú prácu, obchod s ľuďmi aj výrub dažďových pralesov.

Predseda poroty, filmár Jaro Kerner, v zázname slovenskej televízie RTVS k téme dokumentu uviedol: „Hlavnou myšlienkou je ukázať, za akých podmienok sa pestovanie kakaa v západnej Afrike odohráva. Dokumentom autori ukazujú, že dochádza k detskej práci a výrubu dažďových pralesov, že podmienky, ktoré by sme očakávali, tam nie sú naplnené. Toto je veľmi silný odkaz pre všetkých, ktorí dokument uvidia.“ Následne pochválil aj filmové spracovanie dokumentu: „Po filmárskej stránke je to veľmi dobré, aj vďaka tomu, že mali na mieste dostatok času nájsť vhodné motívy. Filmové spracovanie po stránke obrazu aj zvuku je na veľmi dobrej úrovni.“

Autor Stanislav Komínek si pre pandemickú situáciu nemohol prevziať cenu osobne na slávnostnom ceremoniáli v závere festivalu v Nitre, na miesto preto zaslal iba pozdrav: „Pestovatelia nám počas cesty vraveli, že oni sami nemôžu zvýšiť tlak na firmy a vládu, aby im zaistili lepšie výkupné ceny, že nemôžu ani zvýšiť informovanosť, za akých podmienok sú nútení pracovať. Ja verím, že sa nám týmto dokumentom podarí prispieť k zvýšeniu informovanosti, ale aj k tomu, aby sa v budúcnosti ľudia v Côte d‘Ivoire mohli dôstojne uživiť pestovaním kakaa.“

 

Slovenskú verziu dokumentu dabovala aj herečka Zuzana Kronerová: „Nie je mi ľahostajné, že aj v súčasnosti je úplne bežné, že pestovatelia konvenčnej kávy nedostávajú za svoju úrodu zaplatené ani toľko, aby pokryli náklady na výrobu, alebo že kakao v západnej Afrike stále zberajú dva milióny detí zapojených do nelegálnej práce,“ vysvetľuje Zuzana Kronerová. V českej verzii sa do dabingu zapojil aj cestovateľ a spisovateľ Ladislav Zibura, ktorý sa spolu so Zuzanou Kronerovou na jeseň 2020 stal tvárou kampane Moja férová voľba, ktorou podporujú zvyšovanie povedomia verejnosti o systéme certifikácie Fairtrade a hodnotách, ktoré reprezentuje.

Z Pobrežia slonoviny pochádza 40 % svetovej produkcie kakaa. Jeho pestovanie má svoju temnú stránku. Pôvodný dažďový prales je prakticky vyrúbaný a pestovatelia žijú v chudobe. Veľkí výrobcovia čokolád sa takmer pred 20 rokmi zaviazali, že prestanú pri výrobe používať kakao zberané deťmi. Podľa výskumu Chicagskej univerzity pre americké ministerstvo práce z roku 2020 pracujú len v Pobreží slonoviny a Ghane v kakaovom priemysle vyše 2 milióny detí.

O situácii na kakaových plantážach v západnej Afrike informoval náš kolega Stanislav Komínek osobným svedectvom tiež v reportáži Seznam TV alebo v reportáži pre program Českej televízie Reportéři ČT. Z dokumentárnej cesty vznikla aj výstava Cena kakaa.