fbpx
Pokaż menu

Tlačové správy

28. 7. 2020

O tovar s certifikáciou Fairtrade je medzi slovenským zákazníkmi rastúci záujem, najviac sa predáva kakao a káva, skokanmi roka sú bavlna a cukor.

Bratislava, 28. 7. 2020 – V roku 2019 ďalej pokračoval nárast predaja tovaru s certifikáciou Fairtrade. Pokiaľ ide o objem, najviac sa na Slovensku predalo fairtradového kakaa. Takmer o polovicu vzrástol aj objem predanej fairtradovej kávy: každý obyvateľ SR v minulom roku vypil v priemere päť a pol šálky fairtradového espressa. Na porovnanie: rok predtým to bolo štyri a pol. Skokanom roka je bavlna s najvyšším percentuálnym medziročným nárastom.

Viac informácií
15. 7. 2020

Slovenský obchodný reťazec po prvý krát zaradí do svojej ponuky fairtradové kvetiny

Bratislava, 16.7.2020 – Prvým reťazcom, ktorý na slovenskom trhu nastálo zaradí do svojej ponuky fairtradové kvetiny je Kaufland Slovensko. Konkrétne sa jedná o ruže vypestované v Keni a podľa informácií Kauflandu by sa mali stať trvalou súčasťou ponuky. Fairtrade Česko a Slovensko uvítalo tento krok ako pomoc pestovateľom kvetín z východnej Afriky, ktorí významne pociťujú negatívne dopady pandémie covid-19 na medzinárodný obchod.

Viac informácií
2. 7. 2020

Etickú certifikáciu FAIRTRADE pozná 44 percent Slovákov

Bratislava, 2. 7. 2020 – Nezisková organizácia Fairtrade Česko a Slovensko si v máji a júni tohto roka dala od spoločnosti Median opäť spracovať prieskum, v ktorom zisťovala znalosť certifikácie Fairtrade a známky FAIRTRADE.

Viac informácií
25. 6. 2020

Vyhlásenie Fairtrade Česko a Slovensko k ukončeniu spolupráce medzi značkou KitKat a Fairtrade Foundation

Bratislava, 25. 6. 2020 – Značka KitKat, ktorá patrí pod koncern Nestlé, oznámila ukončenie odberu fairtradového kakaa pre svoje cukroviny. Ukončenie odberu kakaa s certifikáciou Fairtrade nás veľmi mrzí predovšetkým preto, že citeľne dopadne na pestovateľov kakaa v krajinách západnej Afriky, najmä v Pobreží Slonoviny.

Viac informácií
10. 6. 2020

Epidémia ochorenia covid-19 predstavuje riziko rozšírenia detskej práce

Bratislava, 11. 6. 2020 – Kríza súvisiaca s epidémiou ochorenia covid-19 je pohromou aj pre milióny detí. Okrem iného zvyšuje riziko využívania detskej práce. Fairtrade International pri príležitosti Svetového dňa proti detskej práci (12. 6.) upozorňuje na faktory ohrozujúce prosperitu detí a predstavuje spôsoby, ako na túto hrozbu reagovať.

Viac informácií
28. 5. 2020

Fairtrade v reakcii na pandémiu ochorenia covid-19 poskytuje priamu finančnú podporu pestovateľom z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Prispeli aj Slováci.

Bratislava, 1. júna 2020 -Organizácia Fairtrade International v reakcii na pandémiu ochorenia covid-19 založila dva podporné fondy, ktorých cieľom je priama finančná pomoc fairtradovým pestovateľom a družstvám. Počiatočný vklad týchto fondov je v súčte 3,1 milióna eur. Tieto peniaze sú určené jednak na pokrytie okamžitých potrieb pestovateľov, robotníkov a ich komunít na globálnom Juhu, jednak na podporu obnovy tamojšej ekonomiky.

Viac informácií
22. 4. 2020

Fairtrade International vyzýva krajiny skupiny G20, aby podporili pestovateľov v rozvojových krajinách a pomohli im v boji s ochorením COVID-19

Bratislava, 23. apríla 2020 – Podľa predpovedí OSN by mohlo vplyvom krízy spadnúť pod hranicu chudoby viac než pol miliardy ľudí. Fairtrade v priebehu tejto mimoriadnej situácie vyzýva krajiny skupiny G20, aby podporili pestovateľov z globálneho Juhu ekonomicky, ale aj podporou tamojších zdravotných systémov.

Viac informácií
4. 12. 2019

Mikuláš a advent v znamení čokolády: pred Vianocami rastú predaje čokolády, tej s certifikáciou Fairtrade sa na Slovensku predáva z roka na rok viac

Bratislava 4. 12. 2019 – Vianoce sú – popri Veľkej noci – pre obchodníkov jedným z vrcholov, pokiaľ ide o predaj čokoládových výrobkov. Tie podľa novodobej tradície k týmto sviatkom neodmysliteľne patria. Stále väčšie množstvo čokolády, ktoré sa na slovenskom trhu predá, má pritom certifikáciu Fairtrade – a zaisťuje tak svojim pestovateľom zaručené minimálne výkupné ceny a príplatky, ktoré môžu využiť na rozvoj svojich komunít.

Viac informácií
30. 9. 2019

Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov

Bratislava 30. 9. 2019 – Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organization) Medzinárodným dňom kávy. Tradične slúži okrem iného na to, aby sa pozornosť milovníkov kávy obrátila aj k pracovným a životným podmienkam tých, ktorí kávu pestujú. Tí v súčasnosti musia čeliť rekordne nízkym cenám kávy na svetovom trhu.

Viac informácií
16. 9. 2019

Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva

Bratislava 16. 9. 2019-  V roku 2018 ďalej pokračoval nárast predaja tovaru s certifikáciou Fairtrade. Pokiaľ ide o objem, najviac sa na Slovensku predalo fairtradového kakaa, v ktorom došlo tiež medziročne k najvyššiemu percentuálnemu nárastu.

Viac informácií
23. 8. 2018

Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol, každý Slovák či Slovenka vypili v roku 2017 takmer tri šálky fairtradovej kávy.

Objemy kľúčových fairtradových surovín spotrebovaných na slovenskom trhu v roku 2017 v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne vzrástli. „Pri káve, ktorá je akousi vlajkovou loďou Fairtrade, ide o viac ako päťdesiat percentný nárast, predaj výrobkov s fairtradovým kakaom vzrástol dokonca o viac ako dvesto percent, hovorí Hana Chorváthová, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko

Viac informácií
23. 8. 2017

Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade

Bratislava 23. augusta 2017 – V roku 2016 sa na Slovensku predalo celkom 70 ton praženej kávy s certifikáciou Fairtrade a organizácie drobných farmárov tak získali príplatok pre komunitné projekty vo výške 32 000 Eur.

Viac informácií
24. 8. 2016

Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie

Bratislava, 24. augusta 2016 – Na Slovensku sa v rámci 58 značiek predáva viac ako 280 produktov so známkou FAIRTRADE.

Viac informácií