Medzinárodný deň kávy pripomíná výstava, ktorá sa koná na rekordných 50 miestach na Slovensku a 113 miestach v Českej republike

Bratislava 29. septembra 2022 – Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organisation) Medzinárodným dňom kávy. Tento deň tradične slúži okrem iného na to, aby sa naša pozornosť obrátila k pracovným a životným podmienkam tých, ktorí kávu pestujú. Tí zápasia dlhodobo s nízkymi cenami, rastúcimi nákladmi na pestovanie, neistotou stabilného zberu a negatívnymi dopadmi klimatickej zmeny. Vo Fairtrade Česko a Slovensko preto spúšťame kampaň „FAIRTRADE. Malá známka, ale robí veľké veci“, ktorá štartuje s vizuálom kávy a zdôrazňuje známku FAIRTRADE a jej prínosy pre pestovateľov, a tiež začíname novú výstavu Kávová kríza, ktorá priblíži život pestovateľov v Kolumbii a upozorňuje na ich problémy. 

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje dnešných čias. Vyše polovica Slovákov pije denne dve až tri šálky kávy. Najviac kávy sa vypestuje v Brazílii, Vietname a Kolumbii. Kávovník vyžaduje pre svoj rast špecifické podmienky a klimatické zmeny v podobe zvyšovania priemerných ročných teplôt a ničivých zrážok alebo sucha sú veľmi škodlivé. Klíma sa mení rýchlejšie, ako je schopnosť rastliny sa prispôsobiť. Vyššie teploty a zničujúce dažde vedú k zníženiu produkcie, šíreniu škodcov alebo plesňových ochorení. Podľa štúdie vedcov z Zürišskej univerzity aplikovaných vied dôjde do roku 2050 k úbytku vhodných plôch na pestovanie kávy arabiky v Brazílii, Indonézii, Vietname a Kolumbii približne o polovicu. 

Pre pestovateľov arabiky to znamená nutnosť rýchlo sa na nové podmienky adaptovať. Vysadzujú stromy a využívajú pestovanie v zatienení, mulčovanie, efektívnejšie využívajú vodu – napríklad tú dažďovú na zavlažovanie, sami si vytvárajú kompost na ekologické hnojenie, volia odolnejšie odrody kávovníkov alebo využívajú biologickú ochranu proti burine, chorobám a škodcom. „Aby sa tu príroda zachovala, nepoužívame strunové kosačky na trávu, čistíme to tu po starom mačetou. Chránime vodu, nerúbeme stromy, nevypúšťame žiadne chemikálie ani nepoužívame insekticídy, aby sa udržala zeleň pre zvieratá,“ opisuje Carlos Julio z fairtradového kolumbijského družstva COOAGRONEVADA. 

„Výstava Kávová kríza nám dáva príležitosť nahliadnuť do života pestovateľov kávy na severe Kolumbie. Môžeme tak lepšie vnímať ich blízke napojenie na prírodu a neistotu dôstojného života, ktorú ešte zosilňujú dopady klimatickej zmeny. Výstava ukazuje aj konkrétnu podporu, ktorú pestovateľom ponúka zapojenie sa do systému Fairtrade,“ vysvetľuje autor výstavy Stanislav Komínek, ktorý vo februári tohto roka Kolumbiu navštívil. Výstava sa koná od 1. do 8. 10. a možno ju vidieť súčasne na rekordných 50 miestach na Slovensku v rámci akcie Výstava na stromoch, ktorú už ôsmy rok organizujú dobrovoľníci. Prehľad parkov, kde sa tohtoročné výstavy konajú, a viac informácií nájdete na www.vystavanastromoch.sk

Najnovšia komunikačná kampaň Fairtrade Česko a Slovensko štartuje aj s vizuálom kávy.

Motívom kampane je „Malá známka, ale robí veľké veci“. Slogan odkazuje na to, že tovar označený známkou FAIRTRADE bol vyrobený pri dodržaní jasných sociálnych, environmentálnych aj ekonomických kritérií a prináša pozitívne zmeny do života pestovateľov. „Veľké veci však nemôžeme robiť sami,“ hovorí Lubomír Kadaně, riaditeľ Fairtrade Česko a Slovensko (FTČS), a dopĺňa: „Našou snahou je, aby ľudia pochopili, že naše každodenné správanie – vrátane rozhodnutí, aký tovar si kúpime – má potenciál prispieť k vyššej udržateľnosti pestovania nielen kávy, ale aj ďalších plodín z krajín Latinskej Ameriky, Ázie a Afriky.“ 

S vyšším dopytom po fairtradovej káve rastú benefity pestovateľov

Fairtradovej kávy, ktorá je akousi vlajkovou loďou Fairtrade, sa minulého roku na našom trhu predalo 560 ton, teda o 32 % viac ako v roku 2020. Vzťahujúc sa na celkovú spotrebu kávy v SR, ktorú udáva Slovenský štatistický úrad (2,7 kg na osobu a rok, ktorá klesla z 2,8 kg), je podiel fairtradovej kávy 1,3 % (v roku 2020 to bolo asi 1,35 %). Medzi najväčších predajcov fairtradovej kávy v SR patria Tchibo, OMV Slovenská republika v rámci konceptu Viva cafe, spoločnosť Miko káva. Fairtradovú kávu však ponúka aj celý rad kaviarní a lokálnych pražiarní, napríklad pražiareň SAMAY, Cafezia alebo Roaster Brothers.

Ilustračné fotografie kávy a pestovateľov sú v tlačenej kvalite tu.

150 104 Medzinárodný deň kávy pripomíná výstava, ktorá sa koná na rekordných 50 miestach na Slovensku a 113 miestach v Českej republike 2022-09-29