8 faktov nielen o fairtradovej čokoláde

Čokoláda. Mliečnu alebo horkú s morskou soľou? Za každou lahodnou čokoládovou tyčinkou a pochúťkou, ktorú počas roka skonzumujeme, sa skrýva šesť miliónov ľudí na celom svete, ktorých živobytie závisí od pestovania kakaa. Fairtrade vdýchol život celým komunitám pestovateľov kakaa.

Více

Nová štúdia potvrdzuje, že systém Fairtrade zvyšuje odolnosť pestovateľov voči globálnym krízam

Praha/Bonn, 10. júna 2022 – Podľa novej analýzy sú fairtradové družstvá výkonnejšie a fairtradoví pestovatelia ekonomicky odolnejší v porovnaní s pestovateľmi bez tejto certifikácie. Dnes zverejnená štúdia uvádza, že v čase globálnej krízy sa domácnosti pestovateľov pôsobiacich v rámci certifikovaných pestovateľských organizácií vyznačujú vyššou udržateľnosťou, a to najmä pokiaľ ide o ekonomickú odolnosť, sociálny blahobyt, ochranu životného prostredia a kvalitu riadenia družstiev.  

Více

Belgické čokoládové morské plody Guylian plne prechádzajú na fairtradové kakao

Fairtrade oznamuje nové partnerstvo s prémiovou belgickou značkou čokolády Guylian, ktorá je celosvetovo preslávená svojimi čokoládovými morskými plodmi. Spoločnosť Guylian prevádza 100 percent  kakaa, ktoré používa, na kakao fairtradové. Vďaka tomuto prechodu západoafrickí pestovatelia kakaa dostanú takmer 11 mil. Kč na fairtradovom príplatku.

Více

Minimálna výkupná cena a fairtradový príplatok

Certifikácia Fairtrade ponúka pestovateľom v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky dve hlavné výhody: minimálnu výkupnú cenu a fairtradový príplatok. Pozrime sa, ako fungujú v praxi a v akej výške sa aktuálne pohybujú.

Více

Férové ráno 2022: Staňte sa fairtradovými hrdinami na jeden deň a zorganizujte spoločnú akciu na podporu pestovateľov

Zmenila by sa pre vás chuť čokolády, ak by ste vedeli, že na pestovani jej kakaa pracovali deti? Žiaľbohu aj teraz, v 21. storočí, napriek veľkému úsiliu vlád a medzinárodných organizácií pracuje v západnej Afrike v otrockých podmienkach na kakaových plantážach 2,1 milióna detí. Preto vás pozývame, zapojte sa 14. mája na Svetový deň spravodlivého obchodu k Férovému ránu, celorepublikovej komunitnej akcii, ktorú organizujú aktívni ľudia súčasne v rôznych miestach Slovenska.

Více

Na Slovensku sa rozširuje ponuka fairtradového ovocia: k banánom pribudla papája, physalis a dračie ovocie

Bratislava, 25. marca 2022 – Napriek tomu, že najrozšírenejšími fairtradovými výrobkami na slovenskom trhu sú dlhodobo kakao a káva, veľmi dynamicky sa vyvíja ponuka ďalšej fairtradovej komodity: exotického ovocia. Po banánoch, ktoré sú v stálom sortimente slovenských obchodov od roku 2020, môžu slovenskí zákazníci teraz kúpiť aj eticky pestovanú papáju, physalis a dračie ovocie (pitahayu).

Více