Fairtrade v médiách

14. 12. 2021, slovensko.rtvs.sk: Fairtrade banány (rozhovor s Lubošem Kadaně a Standou Komínkem o fairtradových banánech)

26. 11. 2021, startitup.sk: Slovenka odišla robiť dobrovoľníčku do Kene: Presvedčila som sa o nezmyselnosti stereotypov, ktoré máme v našej krajine (ROZHOVOR)

  • Mnoho o rozvojovej spolupráci sa ľudia dnes môžu dozvedieť z podujatí a rôznych aktivít mimovládnych organizácií. Práve napríklad prebiehal online filmový festival Jeden svet alebo výstava na stromoch o spravodlivom obchode, ktorú pripravila organizácia FairTrade. Odbornejšie vzdelanie môžu mladí ľudia získavať prostredníctvom dobrovoľníctva priamo v krajinách globálneho Juhu alebo na letných školách.

11. 10. 2021, retailmagazin.sk: Zmena vo vedení Fairtrade Česko a Slovensko

7. 10. 2021, retailmagazin.sk: Za akých podmienok sa pestuje bavlna?

30. 9. 2021, retailmagazin.sk: Medzinárodný deň kávy pripomenie pracovné a životné podmienky pestovateľov tejto obľúbenej plodiny 

23. 9. 2021, retailmagazin.sk: Pribudli dve komodity, z tých starších sa darí najmä kakau (rozhovor s Hanou Malíkovou)

22. 9. 2021, katolickenoviny.sk: Skoncujme s rýchlou módou, obliekajme sa férovo (článok o problémoch spojených s módnym priemyslom, na konci je pozvánka na organizáciu Výstavy na stromoch)

  • Organizácia Fairtrade Česko a Slovensko vytvorila osvetovú výstavu o podmienkach pestovania bavlny a temnej stránke fungovania textilného priemyslu. Ponúka ju zdarma každému, kto by ju chcel priniesť do svojho parku či na svoje sídlisko a zvýšiť tak povedomie o dosahoch rýchlej módy a odevného biznisu. Stačí svoj záujem zaregistrovať na webe organizácie (www.fairtrade-slovensko.sk). Ide o ďalšiu možnosť, ako sa zapojiť do aktivity módnej revolúcie a prispieť k spoločenskej zmene.

7. 8. 2021, dobrenoviny.sk: Milujete čokoládu? Vyberajte si tú, ktorá je fér k životnému prostrediu aj k jej pestovateľom (článok o výsledkoch štúdie životnej úrovne rodín pestovateľov kakaa)

  • Dávať prednosť čokoládam s označením Fairtrade má zmysel. Potvrdzuje to aj nová štúdia, ktorá ukazuje, že Fairtradový systém viditeľne zvyšuje životnú úroveň certifikovaných pestovateľov kakaa.

13. 7. 2021, mesto.hnusta.sk: Aká je skutočná cena kakaa? Knižnica prof. Štefana Pasiara bude hostiť výstavu fotografií o pestovateloch z Pobrežia Slonoviny (Côte d’Ivoire).

10. 7. 2021, Denník SME, víkendová príloha Bublina (veselé správy pre deti) (pdf)

  • Vedeli ste, že čokoláda, ktorá 7. júla slávi svoj deň, sa vyrába z kakaových bôbov. Najviac ich vypestujú v Pobreží Slonoviny a v Ghane. Veľakrát pritom musia pracovať aj africké deti. Preto si vždy skontrolujte, či je na obale označenie „fair trade“. To zaručuje, že farmári dostali za svoju prácu spravodlivú odmenu.

30. 6. 2021, tasr.sk: Spolu s nami pomáhate férovému obchodu rásť (tlačová správa Lidli SK o predajoch fairtradových produktov)

  • Približne polovica celého fairtradového príspevku zo Slovenska pochádza z Lidla… Vďaka predaju produktov s certifikáciou Fairtrade v Lidli získali pestovatelia z rozvojových krajín za rok 2020 príspevok vo výške 222 000 €. Ide o približne polovicu z celkového fairtradového príspevku zo Slovenska za predošlý rok.

11. 6. 2021, retailmagazin.sk: Prieskum naznačil opakovane vysokú znalosť Slovákov certifikácie Fairtrade a známky FAIRTRADE

9. 6. 2021: Záznam z tlačovej konferencie Fairtrade ČS: výsledky a trendy českého a slovenského trhu v roku 2020

13. 5. 2021, retailmagazin.sk: Na Slovensku rastie záujem o fairtradový trstinový cukor

7. 5. 2021, Instore Slovakia: Záujem o etické kakao a cukrovinky z neho na Slovensku rastie

29. 3. 2021, studentskenoviny.sk: Viete, komu idú vaše peniaze, keď si kúpite Granko?

  • Na pestovanie Fairtrade kakaa (teda etickej a ekologickej suroviny, viac o programe poctivého obchodu nájdete tu ) sú potrebné prísne kontrolné mechanizmy. Je oveľa jednoduchšie zneužívať ľudí rozvojových krajín akoby mali dostávať rozumný plat či aspoň životné minimum. Preto len kontroly a sankcie dokážu tomuto zneužívaniu zabrániť.

23. 3. 2021, instoreslovakia.sk: Fairtrade a ďalšie etické certifikácie posilňujú vďaka záujmu spotrebiteľov o udržateľnú spotrebu

15. 2. 2021, magazín Eva: Skryté tŕne afrických ruží (pdf)

5. 2. 2021, najnovsie.sk: Eko nakupovanie alebo návyky, ktoré by si mal osvojiť každý

  • VEDELI STE, ŽE: Výrobky, ktoré nesú logo fair trade znamenajú v eko svete to najžiadanejšie. V súčasnosti si môžete kúpiť napríklad fair trade kávu , alebo fair trade čaj. A samozrejme aj ďalšie produkty rozmanitého charakteru. Logo garantuje, že za ich produkciou nie je žiadna otrocká práca a výrobca za svoj tovar dostal spravodlivo zaplatené.

29. 1. 2021, podnikajte.sk: Potravinový semafor poradí, čo kúpiť: parlament schválil novinku v zákone o potravinách

  • Namiesto značky, veľkosti a farby si ale zákazník nastaví kritériá ako Bio, Fair Trade či Značka kvality SK alebo napríklad pôvod. Webová stránka mu zobrazí len produkty podľa nastavených kritérií. Mobilná aplikácia po naskenovaní produktu ukáže, či má „zelenú“ na kúpu produktu,…

8. 1. 2021, Emma: dizajnová bratislavská cukrárka Kolachella používa pri pečení fairtradovú čokoládu (pdf)

  • Dobre si však uvedomuje, že na prvom mieste dobrého jedla či dezertov sú suroviny, a preto si na nich dáva extrémne záležať. „Používam len prvotriedne ingrediencie. Čokoláda je fairtrade a belgická, mliečne výrobky sú plnotučné, cukor bio muscovado a vajcia používam len z voľného výbehu.“