Aktuality

Všetky kakaové výrobky privátneho radu reťazca Action ponesú do roku 2023 označenie FAIRTRADE

Spoločnosť Action, pôvodne holandská maloobchodná spoločnosť, ktorá dnes pôsobí v 9 krajinách vrátane ČR, nadväzuje partnerstvo s Fairtrade, aby bola jej privátna značka kakaových výrobkov udržateľnejšia. 

Nový posilnený fairtradový štandard pre čaj

Fairtrade International aktualizovala existujúci štandard pre čaj, teda pravidlá, ktoré platia pre čajové družstvá a plantáže s certifikáciou Fairtrade. Cieľom je, aby celý systém reagoval na niektoré základné problémy, s ktorými ľudia pracujúci na čajových plantážach bojujú. Štandard napríklad po novom obsahuje prísnejšie špecifikácie, pokiaľ ide o štandardy bývania a hygienické podmienky, a nové požiadavky na zaistenie pravidelného hodnotenia bývania a práce. 

Vedeli ste, že na 13. september pripadá Medzinárodný deň čokolády?

Ak ste teda potrebovali zámienku, aby ste si mohli v týchto dňoch dopriať špeciálnu čokoládovú pochúťku, a to ideálne fairtradovú, už ju nehľadajte! A dôvodov, prečo podporiť udržateľnú a etickú spotrebu, je celý rad:

Vydali sme výročnú správu Fairtrade Česko a Slovensko 2020

Výročná správa  za rok 2020 je ohliadnutím sa za všetkým, čím sme sa minulého roku zaoberali a čo sa nám podarilo. Čitatelia sa v nej dozvedia o našich aktivitách, predaji tovaru, našich partneroch a členoch a o hospodárení našej organizácie.

Nová štúdia preukazuje vyššie príjmy pestovateľov fairtradového kakaa

Pestovateľom fairtradového kakaa v Pobreží Slonoviny sa za posledných niekoľko rokov zvýšili príjmy o 85 % a veľká časť z nich presiahla hranicu extrémnej chudoby, vyplýva z prieskumu v domácnostiach.

Tohtoročná Výstava na stromoch bude o pestovaní bavlny v Indii. Dostaňte výstavu aj do vášho parku.

Od soboty 2. októbra 2021 bude visieť nová plagátová výstava Život v bavlne na desiatkach miest v republike. Bude sa jednať už o druhý ročník celorepublikovej akcie Výstava na stromoch. Tohtoročný ročník sa zameriava na podmienky pestovania bavlny v Indii a upozorňuje na dôležité témy ako zaobchádzanie s vodou, chudobu pestovateľov alebo geneticky modifikovanými plodinami.

Nová štúdia ukazuje, že systém Fairtrade u certifikovaných pestovateľov kakaa zvyšuje životnú úroveň

Nová štúdia životnej úrovne rodín pestovateľov kakaa ukazuje, že systém Fairtrade zvyšuje ich príjmy a v priemere umožňuje zvyšovať výdavky pestovateľov na základné potreby o 9 až 14 %. Štúdia poukázala tiež na významne vyššie investície do vzdelávania medzi fairtradovými pestovateľmi. Dáta takisto preukazujú, že pestovatelia z najchudobnejšieho prostredia majú z certifikácie Fairtrade najväčší prospech. Ich príjem z pestovania kakaa je o 69 % vyšší oproti ich necertifikovaným kolegom.

Fairtrade zavádza referenčné ceny pre kolumbijskú kávu

V rámci pokračujúceho úsilia o dosiahnutie udržateľného živobytia fairtradových pestovateľov zverejnila organizácia Fairtrade svoje prvé referenčné ceny pre kolumbijskú kávu. Tieto referenčné ceny pokrývajúce dôstojný príjem sú výrazom toho, že Fairtrade považuje udržateľné a stabilné ceny za jeden z kľúčových faktorov pri pestovaní kávy.

Animovaný spot upozorňuje na to, že Fairtrade je súčasťou boja proti klimatickým zmenám

Klimatická zmena je zapríčinená predovšetkým spôsobom života ľudí v rozvinutých krajinách, najviac však dopadá na ľudí v rozvojových krajinách Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktorí už beztak žijú v zložitých podmienkach a nenesú zásadný podiel na vzniku klimatickej krízy.