Aktuality

Zanechali sme československú stopu na čajovej farme v Keni

Počas júnového stretnutia fairtradových riaditeľov v Keni sme zanechali stopu pri návšteve tamojšieho čajového družstva Gatunguru Tea Factory. Manažérka továrne Nancy Githagia oslovila nášho riaditeľa Lubomíra Kadaně s prosbou o symbolické prestrihnutie pásky pri plakete na nádržiach s vodou, ktoré boli financované z fairtradového príplatku.

Více

Káva zo srdca sveta, reportáž zo zberu kávy v Kolumbii

Vydajte sa s nami za pestovateľmi kávy. Náš kolega Stanislav Komínek z Fairtrade Česko a Slovensko spolu s Lukášom Matenom navštívili kávovú oblasť na severe Kolumbie. Môžeme tak nahliadnuť do života pestovateľov a pestovateliek v tejto latinskoamerickej krajine. 

Více

8 faktov nielen o fairtradovej čokoláde

Čokoláda. Mliečnu alebo horkú s morskou soľou? Za každou lahodnou čokoládovou tyčinkou a pochúťkou, ktorú počas roka skonzumujeme, sa skrýva šesť miliónov ľudí na celom svete, ktorých živobytie závisí od pestovania kakaa. Fairtrade vdýchol život celým komunitám pestovateľov kakaa.

Více

Nová štúdia potvrdzuje, že systém Fairtrade zvyšuje odolnosť pestovateľov voči globálnym krízam

Praha/Bonn, 10. júna 2022 – Podľa novej analýzy sú fairtradové družstvá výkonnejšie a fairtradoví pestovatelia ekonomicky odolnejší v porovnaní s pestovateľmi bez tejto certifikácie. Dnes zverejnená štúdia uvádza, že v čase globálnej krízy sa domácnosti pestovateľov pôsobiacich v rámci certifikovaných pestovateľských organizácií vyznačujú vyššou udržateľnosťou, a to najmä pokiaľ ide o ekonomickú odolnosť, sociálny blahobyt, ochranu životného prostredia a kvalitu riadenia družstiev.  

Více

Belgické čokoládové morské plody Guylian plne prechádzajú na fairtradové kakao

Fairtrade oznamuje nové partnerstvo s prémiovou belgickou značkou čokolády Guylian, ktorá je celosvetovo preslávená svojimi čokoládovými morskými plodmi. Spoločnosť Guylian prevádza 100 percent  kakaa, ktoré používa, na kakao fairtradové. Vďaka tomuto prechodu západoafrickí pestovatelia kakaa dostanú takmer 11 mil. Kč na fairtradovom príplatku.

Více

Minimálna výkupná cena a fairtradový príplatok

Certifikácia Fairtrade ponúka pestovateľom v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky dve hlavné výhody: minimálnu výkupnú cenu a fairtradový príplatok. Pozrime sa, ako fungujú v praxi a v akej výške sa aktuálne pohybujú.

Více