Tlačové správy

Na Slovensku sa rozširuje ponuka fairtradového ovocia: k banánom pribudla papája, physalis a dračie ovocie

Bratislava, 25. marca 2022 – Napriek tomu, že najrozšírenejšími fairtradovými výrobkami na slovenskom trhu sú dlhodobo kakao a káva, veľmi dynamicky sa vyvíja ponuka ďalšej fairtradovej komodity: exotického ovocia. Po banánoch, ktoré sú v stálom sortimente slovenských obchodov od roku 2020, môžu slovenskí zákazníci teraz kúpiť aj eticky pestovanú papáju, physalis a dračie ovocie (pitahayu).

Více

MDŽ: Fairtrade prispieva k lepšiemu postaveniu žien okrem iného vzdelávaním

Bratislava 7. marca – Jedným z cieľov systému Fairtrade je okrem spravodlivej odmeny za prácu a zákazu detskej práce posilňovanie postavenia žien. Medzinárodný deň žien je dôležitou pripomienkou potreby rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. Preto aj Fairtrade upozorňuje na to, že ženy by mali mať spravodlivý podiel na rozhodovaní v komunitách, kde žijú. 

Více

Pred 25 rokmi si ľudia kúpili prvé fairtradové banány

Bratislava 18. novembra – Banány patria medzi najpopulárnejšie exotické ovocie u nás. S ich pestovaním je však spojený celý rad ekologických aj sociálnych rizík: od nízkych miezd cez náročné pracovné podmienky na plantážach až po chemické ošetrenie. Na tieto problémy reaguje certifikácia Fairtrade, ktorá okrem iného prináša pestovateľom základné sociálne istoty a reguluje používanie pesticídov. Od predaja prvého „férového“ banánu na svete uplynie zajtra práve 25 rokov.  

Více

Svetový deň boja proti detskej práci: Chudoba núti novo viac než 160 miliónov detí pracovať namiesto toho, aby chodili do školy

Bratislava 11. júna – 12. jún si z iniciatívy OSN a ILO (Medzinárodná organizácia práce) pripomíname ako Svetový deň boja proti detskej práci. Po celom svete, prevažne však v krajinách Afriky a Ázie, je podľa najnovších údajov ILO 160 miliónov detí, ktoré sú nútené pracovať. Prvýkrát za posledných 20 rokov sa na svete tak zvýšil počet pracujúcich detí, ktorých bolo v roku 2020 o 8,4 milióna viac ako o štyri roky skôr. Nejde pritom napríklad o výpomoc rodine, ktorá je běžná aj u nás (child work), ale o sústavnú zárobkovú prácu (child labour), ktorá deťom často bráni v dosiahnutí aspoň základného vzdelania. Napriek alarmujúcim štatistikám je celkový trend pozitívny.

Více

Udržateľná spotreba ďalej posilňuje: predaj tovaru s etickou certifikáciou Fairtrade zaznamenal aj minulého roku nárast. Na slovenskom trhu sa navyše prvýkrát objavili fairtradové ruže a banány.

Bratislava 9. júna 2021 – Aj minulého roku rástli v SR predaje tovaru s etickou certifikáciou Fairtrade, ktorá označuje produkty, za ktoré pestovatelia dostali zodpovedajúcu odmenu a ktoré vznikli bez zapojenia detskej práce a ničenia životného prostredia. Najviac sa u nás predalo opäť fairtradového kakaa, a to o tretinu viac oproti predchádzajúcemu roku. Mierny nárast zaznamenal aj predaj fairtradovej kávy: pri prepočte na šálky kávy vypil každý obyvateľ SR minulého roku v priemere 7 espress pripravených z férovej suroviny. Fairtradový príplatok za tovar predaný v SR, teda peniaze navyše, ktoré pestovatelia využívajú na rozvoj komunít a zlepšenie efektivity pestovania, vzrástol o viac než polovicu na 492 990 eur.

Více

Fairtrade trvá na dôslednejšom dodržiavaní ľudských práv

Fairtrade chce viac spolupracovať s firmami a vládami na zaistení toho, aby zákony v budúcnosti systematicky riešili ohrozovanie ľudských práv a životného prostredia v dodávateľských reťazcoch. S tým, ako ekonomické následky pandémie COVID-19 naďalej umocňujú zraniteľnosť farmárov a robotníkov globálneho Juhu, pridáva sa Fairtrade k výzve o zavedenie legislatívy HRDD (Human Rights Due Diligence) stanovujúcej povinné dodržiavanie ľudských práv.

Více