Tlačové správy

Pred 25 rokmi si ľudia kúpili prvé fairtradové banány

Bratislava 18. novembra – Banány patria medzi najpopulárnejšie exotické ovocie u nás. S ich pestovaním je však spojený celý rad ekologických aj sociálnych rizík: od nízkych miezd cez náročné pracovné podmienky na plantážach až po chemické ošetrenie. Na tieto problémy reaguje certifikácia Fairtrade, ktorá okrem iného prináša pestovateľom základné sociálne istoty a reguluje používanie pesticídov. Od predaja prvého „férového“ banánu na svete uplynie zajtra práve 25 rokov.  

Více

Svetový deň boja proti detskej práci: Chudoba núti novo viac než 160 miliónov detí pracovať namiesto toho, aby chodili do školy

Bratislava 11. júna – 12. jún si z iniciatívy OSN a ILO (Medzinárodná organizácia práce) pripomíname ako Svetový deň boja proti detskej práci. Po celom svete, prevažne však v krajinách Afriky a Ázie, je podľa najnovších údajov ILO 160 miliónov detí, ktoré sú nútené pracovať. Prvýkrát za posledných 20 rokov sa na svete tak zvýšil počet pracujúcich detí, ktorých bolo v roku 2020 o 8,4 milióna viac ako o štyri roky skôr. Nejde pritom napríklad o výpomoc rodine, ktorá je běžná aj u nás (child work), ale o sústavnú zárobkovú prácu (child labour), ktorá deťom často bráni v dosiahnutí aspoň základného vzdelania. Napriek alarmujúcim štatistikám je celkový trend pozitívny.

Více

Udržateľná spotreba ďalej posilňuje: predaj tovaru s etickou certifikáciou Fairtrade zaznamenal aj minulého roku nárast. Na slovenskom trhu sa navyše prvýkrát objavili fairtradové ruže a banány.

Bratislava 9. júna 2021 – Aj minulého roku rástli v SR predaje tovaru s etickou certifikáciou Fairtrade, ktorá označuje produkty, za ktoré pestovatelia dostali zodpovedajúcu odmenu a ktoré vznikli bez zapojenia detskej práce a ničenia životného prostredia. Najviac sa u nás predalo opäť fairtradového kakaa, a to o tretinu viac oproti predchádzajúcemu roku. Mierny nárast zaznamenal aj predaj fairtradovej kávy: pri prepočte na šálky kávy vypil každý obyvateľ SR minulého roku v priemere 7 espress pripravených z férovej suroviny. Fairtradový príplatok za tovar predaný v SR, teda peniaze navyše, ktoré pestovatelia využívajú na rozvoj komunít a zlepšenie efektivity pestovania, vzrástol o viac než polovicu na 492 990 eur.

Více

Fairtrade trvá na dôslednejšom dodržiavaní ľudských práv

Fairtrade chce viac spolupracovať s firmami a vládami na zaistení toho, aby zákony v budúcnosti systematicky riešili ohrozovanie ľudských práv a životného prostredia v dodávateľských reťazcoch. S tým, ako ekonomické následky pandémie COVID-19 naďalej umocňujú zraniteľnosť farmárov a robotníkov globálneho Juhu, pridáva sa Fairtrade k výzve o zavedenie legislatívy HRDD (Human Rights Due Diligence) stanovujúcej povinné dodržiavanie ľudských práv.

Více

Takmer 20 parkov a námestí bude prvýkrát na Slovensku hostiť výstavu fotografií o živote a problémoch pestovateľov kakaa

Bratislava, 2. 10. 2020 – Podľa štatistík ŠÚ SR o spotrebe potravín Slováci zjedia priemerne ročne 3,8 kilogramu čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukroviniek a pritom väčšinou nevedia, kde a za akých podmienok kakaové bôby vyrástli. Príležitosť dozvedieť sa to majú od soboty 3. októbra na výstave fotografií v takmer 20 parkoch a na námestiach po celej republike. Vďaka snímkam Stanislava Komínka z organizácie Fairtrade Česko a Slovensko môžu nahliadnuť na plantáže v Pobreží slonoviny. Pre pedagógov a ich študentov je pripravená vzdelávacia lekcia Cena kakaa.

Více

O tovar s certifikáciou Fairtrade je medzi slovenským zákazníkmi rastúci záujem, najviac sa predáva kakao a káva, skokanmi roka sú bavlna a cukor.

Bratislava, 28. 7. 2020 – V roku 2019 ďalej pokračoval nárast predaja tovaru s certifikáciou Fairtrade. Pokiaľ ide o objem, najviac sa na Slovensku predalo fairtradového kakaa. Takmer o polovicu vzrástol aj objem predanej fairtradovej kávy: každý obyvateľ SR v minulom roku vypil v priemere päť a pol šálky fairtradového espressa. Na porovnanie: rok predtým to bolo štyri a pol. Skokanom roka je bavlna s najvyšším percentuálnym medziročným nárastom.

Více