Kategorie: Tlačové správy

Fairtrade trvá na dôslednejšom dodržiavaní ľudských práv

Fairtrade chce viac spolupracovať s firmami a vládami na zaistení toho, aby zákony v budúcnosti systematicky riešili ohrozovanie ľudských práv a životného prostredia v dodávateľských reťazcoch. S tým, ako ekonomické následky pandémie COVID-19 naďalej umocňujú zraniteľnosť farmárov a robotníkov globálneho Juhu, pridáva sa Fairtrade k výzve o zavedenie legislatívy HRDD (Human Rights Due Diligence) stanovujúcej povinné dodržiavanie ľudských práv.

Takmer 20 parkov a námestí bude prvýkrát na Slovensku hostiť výstavu fotografií o živote a problémoch pestovateľov kakaa

Bratislava 2. 10. 2020 – Podľa štatistík ŠÚ SR o spotrebe potravín Slováci zjedia priemerne ročne 3,8 kilogramu čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukroviniek a pritom väčšinou nevedia, kde a za akých podmienok kakaové bôby vyrástli. Príležitosť dozvedieť sa to majú od soboty 3. októbra na výstave fotografií v takmer 20 parkoch a na námestiach po celej republike. Vďaka snímkam Stanislava Komínka z organizácie Fairtrade Česko a Slovensko môžu nahliadnuť na plantáže v Pobreží slonoviny. Pre pedagógov a ich študentov je pripravená vzdelávacia lekcia Cena kakaa.

Epidémia ochorenia covid-19 predstavuje riziko rozšírenia detskej práce

Bratislava, 11. 6. 2020 – Kríza súvisiaca s epidémiou ochorenia covid-19 je pohromou aj pre milióny detí. Okrem iného zvyšuje riziko využívania detskej práce. Fairtrade International pri príležitosti Svetového dňa proti detskej práci (12. 6.) upozorňuje na faktory ohrozujúce prosperitu detí a predstavuje spôsoby, ako na túto hrozbu reagovať.

Fairtrade v reakcii na pandémiu ochorenia covid-19 poskytuje priamu finančnú podporu pestovateľom z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Prispeli aj Slováci.

Bratislava, 1. júna 2020 -Organizácia Fairtrade International v reakcii na pandémiu ochorenia covid-19 založila dva podporné fondy, ktorých cieľom je priama finančná pomoc fairtradovým pestovateľom a družstvám. Počiatočný vklad týchto fondov je v súčte 3,1 milióna eur. Tieto peniaze sú určené jednak na pokrytie okamžitých potrieb pestovateľov, robotníkov a ich komunít na globálnom Juhu, jednak na podporu obnovy tamojšej ekonomiky.

Mikuláš a advent v znamení čokolády: pred Vianocami rastú predaje čokolády, tej s certifikáciou Fairtrade sa na Slovensku predáva z roka na rok viac

Bratislava 4. 12. 2019 – Vianoce sú – popri Veľkej noci – pre obchodníkov jedným z vrcholov, pokiaľ ide o predaj čokoládových výrobkov. Tie podľa novodobej tradície k týmto sviatkom neodmysliteľne patria. Stále väčšie množstvo čokolády, ktoré sa na slovenskom trhu predá, má pritom certifikáciu Fairtrade – a zaisťuje tak svojim pestovateľom zaručené minimálne výkupné ceny a príplatky, ktoré môžu využiť na rozvoj svojich komunít.

Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov

Bratislava 30. 9. 2019 – Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organization) Medzinárodným dňom kávy. Tradične slúži okrem iného na to, aby sa pozornosť milovníkov kávy obrátila aj k pracovným a životným podmienkam tých, ktorí kávu pestujú. Tí v súčasnosti musia čeliť rekordne nízkym cenám kávy na svetovom trhu.

Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol, každý Slovák či Slovenka vypili v roku 2017 takmer tri šálky fairtradovej kávy.

Objemy kľúčových fairtradových surovín spotrebovaných na slovenskom trhu v roku 2017 v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne vzrástli. „Pri káve, ktorá je akousi vlajkovou loďou Fairtrade, ide o viac ako päťdesiat percentný nárast, predaj výrobkov s fairtradovým kakaom vzrástol dokonca o viac ako dvesto percent, hovorí Hana Chorváthová, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko a pripomína, že podobne dynamický bol medziročný nárast slovenského trhu s výrobkami Fairtrade aj v predchádzajúcom období. „Predaj na slovenskom trhu sledujeme od roku 2014, kľúčové ukazovatele, ako je predaj kávy alebo kakaa, sa pravidelne zvyšujú o desiatky percent. Len pre porovnanie, v roku 2014 sa na Slovensku predalo 33 ton certifikovanej Fairtrade kávy, vlani už to bolo 104 ton.“