Kategorie: Aktuality SK

COVID-19 rok potom: Fairtrade ďalej podporuje pestovateľov počas pokračujúcej pandémie

Vo väčšine kútov sveta je ochorenie COVID-19 súčasťou každodenného života už takmer rok.  Ľahko sa na to zabúda, ale platí to aj pre milióny pestovateľov po celom svete. Navzdory pokračujúcej pandémii naďalej pracujú, aby vyrobili potraviny a nápoje, ktoré denne nakupujeme, a snažia sa pritom dodržiavať bezpečnosť a zároveň sa vyrovnať s pokrytím narastajúcich výrobných nákladov. 

Fairtrade zlepšuje práva a podmienky žien na kvetinových farmách

Nedávno zverejnená štúdia zistila, že Fairtrade na ekvádorských kvetinových farmách podporuje podmienky a práva žien na pracovisku aj mimo neho. Prieskum naznačuje, že Fairtrade podporuje väčšia prosperitu, stabilné zamestnanie na plný úväzok, rovnaké mzdy, benefity a pracovné podmienky a tiež materskú dovolenku a služby starostlivosti o deti, ktoré sú vo vidieckych oblastiach Južnej Ameriky veľmi vzácne.

6 dôvodov, prečo kupovať fairtradové kvetiny

Vedeli ste, že keď si počas chladných mesiacov kúpite ruže, sú väčšinou vypestované v Afrike?

Aj pred tohtoročným medzinárodným dňom žien k nám budú letecky prepravené tisíce ruží. Otázkou je, či by sme z toho mali mať zlý pocit. Vysvetlíme vám, ako to je v skutočnosti, a vyvrátime bežné mýty, aby sme vám ukázali, že v prípade nákupu fairtradových kvetín nemusíte mať vôbec žiadne výčitky.

Päť argumentov, prečo je Fairtrade globálnym hnutím za spravodlivé obchodovanie

So začiatkom nového desaťročia a súvisiacim obzretím sa za nedávnymi míľnikmi je nám jasné, že globálne hnutia, ako sú napríklad #BlackLivesMatter a #MeToo, sa nezmazateľne zapísali do dejín. A takisto sa zapíše aj pandémia ochorenia COVID-19. Navzdory bezprecedentným zmenám, ktorými sme všetci v roku 2020 museli prejsť, aj naďalej vo Fairtrade veríme v možnú zmenu obchodovania a s ním súvisiacu zmenu v životoch ľudí. Veríme, že spravodlivé obchodovanie je celkom zásadné, a preto sa s partnermi po celom svete usilujeme o jeho dosiahnutie. Tu je päť argumentov, prečo je Fairtrade globálnym hnutím usilujúcim sa o zmenu.

Nová obchodná politika EÚ – je dosť férová?

Valdis Dombrovskis, výkonný viceprezident Európskej komisie, predstavil 18. februára novú obchodnú politiku EÚ, ktorá oslavuje na troch hlavných pilieroch: otvorenosť, udržateľnosť a asertivita. Hnutie Fair Trade uvítalo záväzok „presadzovať hodnotové reťazce, ktoré sú obehové, zodpovedné a udržateľné“, ale ľutuje, že neexistuje konkrétny návrh na uskutočnenie tejto stratégie.

Zmena vo vedení Fairtrade International

V čase, keď implementuje Fairtrade International novú globálnu stratégiu, prichádzajú do jej vedenia 3 nové tváre. Lynette Thorstensen, ktorá sa v decembri stala predsedníčkou predstavenstva Fairtrade International, Nyagoy Nyong’o, ktorá od konca januára pôsobí ako poverená výkonná riaditeľka systému Fairtrade, a Melissa Duncan, ktorá od 8. februára pôsobí ako poverená výkonná riaditeľka Fairtrade International.