Aktuality SK

Nová štúdia ukazuje, že systém Fairtrade u certifikovaných pestovateľov kakaa zvyšuje životnú úro

Nová štúdia životnej úrovne rodín pestovateľov kakaa ukazuje, že systém Fairtrade zvyšuje ich príjmy a v priemere umožňuje zvyšovať výdavky pestovateľov na základné potreby o 9 až 14 %. Štúdia poukázala tiež na významne vyššie investície do vzdelávania medzi fairtradovými pestovateľmi. Dáta takisto preukazujú, že pestovatelia z najchudobnejšieho prostredia majú z certifikácie Fairtrade najväčší prospech. Ich príjem z pestovania kakaa je o 69 % vyšší oproti ich necertifikovaným kolegom.

Fairtrade zavádza referenčné ceny pre kolumbijskú kávu

V rámci pokračujúceho úsilia o dosiahnutie udržateľného živobytia fairtradových pestovateľov zverejnila organizácia Fairtrade svoje prvé referenčné ceny pre kolumbijskú kávu. Tieto referenčné ceny pokrývajúce dôstojný príjem sú výrazom toho, že Fairtrade považuje udržateľné a stabilné ceny za jeden z kľúčových faktorov pri pestovaní kávy.

Do tohtoročných Férových raňajok sa zaregistrovalo vyše 200 ľudí

Férové raňajky tento rok prebiehali netradične iba s tými najbližšími, rodinou a kamarátmi. Kvôli COVID-19 sa ľudia nemohli združovať, registrovali preto len svoje individuálne pikniky, na záhrade, v lese, na lúke alebo pri rieke. Nechceli sa vzdať svoje možnosti podporiť pestovateľov vo svete, upozorniť na ich situáciu aj prínosy Fairtrade do ich životov. Celkovo sa tento rok zaregistrovalo 33 organizátoriek a organizátorov na Slovensku a 204 v Českej republike. V oboch krajinách išlo o rekordné číslo.

Ceny kakaa v Pobreží Slonoviny klesajú, Fairtrade vyzýva EÚ aby v pripravovanej regulácii pre odvetvie kakaa uznalo právo na dôstojný príjem

Organizácia Fairtrade vyzvala Európsku komisiu a európske vlády, aby sa v pripravovanej regulácii o hĺbkovej previerke ľudských práv pre sektor kakaa a čokolády v EÚ zaviazali k uznaniu dôstojného príjmu pre pestovateľov. Výzva prichádza v čase, keď vláda Pobrežia Slonoviny oznámila, že sa na nasledujúcich šesť mesiacov zníži cena kakaa vykupovaného od spoločností pestovateľov o 25 %.

Prepájame témy Fairtrade, životné prostredie a klímu

Vzhľadom na aktuálnu pandémiu COVID-19 môže byť jednoduché odsunúť nabok témy, ako sú životné prostredie a klimatické zmeny. Je však absolútne zásadné, aby zostali aj naďalej našou prioritou a premýšľali sme o ich dopadoch. Stále intenzívnejšie a častejšie závažné klimatické udalosti ešte viac zdôrazňujú nutnosť premýšľať o problematike klímy aj v súvislosti s ľudskými právami a spravodlivým obchodovaním. Tu musí svoju rolu zohrať každý z nás.

Dlhodobý projekt Lidli v Ghane umožňuje pestovateľom kakaa ďalší príjem

Od polovice apríla začína reťazec Lidl na slovenskom trhu predávať novinku férovú čokoládu „WayToGo“ . Vďaka predajom tejto čokolády certifikovanej známkou Fairtrade dostávajú tisíce kakaových pestovateľov v Ghane navyše k minimálnej fairtradovej cene a fairtradovému príplatku aj ďalšiu prémiu, ktorá ide priamo na miestne poľnohospodárske projekty a podporuje vyššie príjmy ghanských pestovateľov kakaa. Výnimočnosťou tohto projektu je to, že pôvod všetkých kakaových bôbov v tejto čokoláde možno vysledovať až priamo k pestovateľskému družstvu „Kuapa Kokoo“ v Ghane.

COVID-19 rok potom: Fairtrade ďalej podporuje pestovateľov počas pokračujúcej pandémie

Vo väčšine kútov sveta je ochorenie COVID-19 súčasťou každodenného života už takmer rok.  Ľahko sa na to zabúda, ale platí to aj pre milióny pestovateľov po celom svete. Navzdory pokračujúcej pandémii naďalej pracujú, aby vyrobili potraviny a nápoje, ktoré denne nakupujeme, a snažia sa pritom dodržiavať bezpečnosť a zároveň sa vyrovnať s pokrytím narastajúcich výrobných nákladov.