Aktuality SK

Fairtradové banány „oslavujú“ 25 rokov na trhu. Tu je 5 dôvodov, prečo im fandíme.

Banány sú jednoznačne najobľúbenejším fairtradovým ovocím. Terajší rok oslavujeme 25 rokov od ich uvedenia na trh. Prvé fairtradové banány sa začali predávať na pultoch holandských supermarketov v novembri roku 1996 a dovážal ich fairtradový priekopník, spoločnosť Agrofair. Boli vypestované na farme Volta River Estates v Ghane, ktorá je dodnes držiteľom fairtradovej certifikácie.

Více

Prepájanie súvislostí súčasného sveta. Poznáme TOP 30 čomu sa venovať nielen na školách v globálnom rozvojovom vzdelávaní

Vo Fairtrade Česko a Slovensko chceme podporiť vzdelávanie o globálnych súvislostiach. Oslovili sme v spolupráci s platformou Ambrela, ktorá zastrešuje slovenské organizácie venujúce sa globálnemu vzdelávaniu, desať odborníkov slovenského globálneho rozvojového vzdelávania napríklad z organizácie Človek v ohrození, CEEV Živica a ďalšie a získali od každého z nich základný prehľad projektov globálneho rozvojového vzdelávania.

Více

Adela Vinczeová, Bohumil Kartous a ďalšie osobnosti sú tvárami kampane FAIRTRADE. Moja férová voľba

Fairtrade Česko a Slovensko spúšťa ďalšiu kampaň na podporu zvýšenia povedomia českej a slovenskej verejnosti o systéme certifikácie Fairtrade a hodnotách, ktoré reprezentuje (spravodlivá odmena za prácu, zákaz detskej a nútenej práce, pestovanie šetrné k životnému prostrediu). Kampaň s názvom „FAIRTRADE. Moja férová voľba“ odštartuje pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce.

Více

Za akých podmienok sa pestuje bavlna? Viac než stotridsať parkov po celej ČR a SR hostí výstavu fotografií o živote a problémoch pestovateľov bavlny

Bavlna patrí medzi najdôležitejšie a najstaršie textilné suroviny. Väčšina bavlny s minimom pesticídov, bez detskej práce, s dôstojnými výkupnými cenami pochádza od drobných pestovateľov v systéme Fairtrade. Podmienky panujúce na bavlníkových poliach v Indii priblížila výstava pod šírym nebom nazvaná Život v bavlne, ktorá sa koná od 2. októbra do 9. októbra 2021 a je možné ju vidieť v 30 parkoch Slovenska a 100 parkoch Česka.

Více

Podmienkou klimatickej spravodlivosti je spravodlivé obchodovanie

Medzinárodná komunita musí bojovať s nespravodlivosťami v obchode, presadzovať transparentnosť a zodpovednosť v dodávateľských reťazcoch, zaistiť finančné mechanizmy na podporu klímy a dôstojné platy a príjmy pre drobných poľnohospodárov, remeselníkov a robotníkov všade vo svete. Inak nebude možné úspešne riešiť klimatickú krízu a zaistiť udržateľnú budúcnosť pre všetkých.

Více