Káva je najdôležitejšou poľnohospodárskou komoditou svetového obchodu medzi globálnym Severom a Juhom. Po rope je druhou najvýznamnejšou vývoznou surovinou sveta. Káva, ako bývalý „koloniálny produkt“, nám najlepšie ukazuje nespravodlivé podmienky panujúce na svetovom trhu a je priekopníkom fairtradových produktov. V Českej republike je fairtradová káva na trhu od roku 2004.
Kúpou kávy so známkou FAIRTRADE významne prispejete k zlepšeniu životných a pracovných podmienok drobných pestovateľov kávy v krajinách globálneho Juhu a k ich adaptácii na meniace sa klimatické podmienky a podporíte ochranu životného prostredia.
80 % kávy produkuje 25 miliónov drobných pestovateľov, ktorí vlastnia menej než 10 hektárov pôdy. Mnohí z nich majú na živobytie menej než 2 doláre denne, často žijú v odľahlých oblastiach a čelia početným problémom. Fairtrade je komplexný koncept, ktorý pomáha drobným pestovateľom vymaniť sa z tejto špirály.
ČASTÉ PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ KÁVY
- Zmena klímy je pre drobných pestovateľov veľký problém. Otepľovanie zvyšuje výskyt niektorých škodcov a chorôb kávovníkov. V súčasnosti napríklad sužuje mnoho regiónov Latinskej Ameriky hrdza kávová.
- Cena kávy na svetovom trhu stále kolíše.
- Slabá vyjednávacia pozícia: Drobní pestovatelia, ktorí nie sú členmi družstiev, sú bezmocní voči miestnym priekupníkom, pretože nemajú prístup k informáciám o trhu a cenách.
- Kvôli malým pozemkom a nízkym výnosom sa drobní pestovatelia kávy dostávajú do pasce chudoby.
- V dodávateľskom reťazci kávy dominujú nadnárodné obchodné a pražiarenské spoločnosti. Iba päť medzinárodných koncernov ovláda 45 % trhu s kávou.
- Rastúce hospodárske aj životné náklady vyvolané v neposlednom rade hospodárskou krízou spôsobujú drobným pestovateľom kávy ďalšie problémy.
ČO PRINÁŠA FAIRTRADE
Fairtrade je komplexný koncept, ktorý ponúka drobným pestovateľom kávy alternatívu.
-
ZDRUŽOVANIE PESTOVATEĽOV V DRUŽSTVÁCH
Fairtradové družstvá pestovateľov kávy sú organizované demokraticky. To prináša mnoho výhod: väčšia vyjednávacia sila, možnosť spoločnej práce, zjednodušený prístup k financovaniu a vzájomné odovzdávanie skúseností.
-
STABILNÝ PRÍJEM ZNAMENÁ ISTOTU
Pri nestabilných cenách na svetovom trhu vytvára minimálna fairtradová cena pre pestovateľov záchrannú sieť. Fairtradový príplatok umožňuje investície do sociálnych projektov aj do opatrení zvyšujúcich produktivitu.
-
PRÁVO SPOLUROZHODOVAŤ
Namiesto pasívneho prijímania aktívne rozhodovanie: fairtradové družstvá pestovateľov kávy sú riadené demokraticky a pestovatelia spoločne rozhodujú o tom, do ktorých sociálnych, ekologických a ekonomických projektov budú investovať fairtradový príplatok.
-
PRÍSTUP K PORADENSTVU
Konzultanti zastrešujúcich organizácií fairtradových producentov v krajinách globálneho Juhu ponúkajú v pestovateľských oblastiach školenia a ďalšie vzdelávanie. Cieľom je informovať nových pestovateľov o systéme Fairtrade a podporovať existujúce skupiny výrobcov v dodržiavaní štandardov a rozvíjaní manažérskych zručností. Tiež sú nadväzované kontakty s miestnymi nevládnymi organizáciami.
-
PODPORA ADAPTÁCIE NA ZMENU KLÍMY
Partnerské organizácie sú vďaka vyšším príjmom lepšie pripravené riešiť problémy súvisiace s klimatickou zmenou. Majú možnosť financovať opatrenia reagujúce na zmenu klímy a alternatívne metódy pestovania. Cielene sú podporovaní drobní pestovatelia, ktorí prišli o úrodu kvôli kávovej hrdzi. Celosvetová sieť teda pôsobí aj ako partner v núdzových situáciách.
-
PRÍSTUP K ÚVEROM
Prístup k bežným úverom je pre mnohých drobných pestovateľov veľmi náročný. Certifikácia Fairtrade družstvám pestovateľov kávy často uľahčuje financovanie a spoluprácu s inštitúciami ponúkajúcimi mikrofinancovanie.
-
ZVYŠOVANIE PRODUKTIVITY A KVALITY
Štvrtinu fairtradového príplatku musia drobní pestovatelia kávy investovať do zvyšovania produktivity a kvality.